Úradné hodiny

Miestny úrad a matrika

Pondelok
8.00 - 12.0013.00 - 16.00
Utorok
8.00 - 12.0013.00 - 16.00
Streda
8.00 - 12.0013.00 - 16.30
Štvrtok
Nestránkový deň
Piatok
8.00 - 12.00 

Starosta

Utorok
13.00 - 16.00
Streda
13.00 - 16.30

Mesko Košice
Nachádzate sa v:  Kultúra » FS Šačanka

Z histórie folklórnej skupiny

07.12.2011

V roku 1983 vznikla prvá ženská spevácka skupina Šačanka pod vedením učiteľa Ľudovíta Drába. Jeho nástupcom sa neskôr stal Štefan Kováč. V tých časoch ju tvorili len ženy. Tie sa za niekoľko rokov rozrástli. V roku 2003 sa k nim pridali aj muži, dievčatá a chlapci a aj deti a vtedy vznikla FSk Šačanka pod vedením Dušana Uličného.

 

Ženská spevácka skupina sa zúčastňuje na rôznych súťažiach ako je napríklad Na Košickej turni, kde v roku 2008 získala 1.miesto. Dnes má 12 stálych členiek. Repertoár tvoria ľudové piesne zo všetkých regiónov Slovenska. Odtiaľ ich doniesli ženy, čo prišli do Košíc za prácou, za manželmi a žijú tu už dlhé roky. Jej vedúcou je Viktória Raslavská.

 

Mužská spevácka skupina vznikla v roku 2003 pod názvom Šačaňe. V tom istom roku sa po prvýkrát verejne prezentovala taktiež na súťaži Na Košickej turňi kde hneď obsadila 3.miesto. Táto zložka Šačanky má 8 mužných členov. Vedúci mužskej speváckej skupiny je Dušan Uličný.

 

Dievčenská spevácka skupina je ďalšou zložkou Šačanky. Pod menom Šačanske Paradňice vystupujú od roku 2006. Pod týmto menom sa skrýva 6 mladých dievčat. Hoci sú ich kroje ťažké, ale aj tak si ich stále rady oblečú, pretože sa im tak povediac vryli do ich ľudového života. Vedúcou týchto dievčat je Lucia Rybárová.

 

Detskú spevácku skupinu pod menom Šačančare sprevádza mnoho vedúcich. Malú Šačanku v roku 2000 založila Zuzana Borbélyová s pomocníčkou Máriou Šoganičovou. Svoje účinkovanie v nej začínali najskôr dievčatá spevom a neskôr sa k nim pridali aj chlapci a spolu sa venovali detským hrám. Vystupujú samostatne a tiež učinkujú ako súčasť kompletnej Šačanky. V roku 2007 sa ich ujali Monika Bernátová s Dušanom Uličným. Tak sa dá povedať, že Šačančarov je najviac. Túto najmladšiu zložku navštevuje až 27 detí. Od začiatku roku 2009 si ich pod svoje „krídla“ vzali dve z „paradňice“ a to Lucia Rybárová a Andrea Nyezsnyiková

 

Šačanka, Šačaňe, Šačanske Paradňice a Šačančare tvoria 40 člennú FSk Šačanka. Šačanka sa zúčastňuje na rôznych súťažiach. Či už sú to také pravidelnejšie ako Na Košickej turňi, Divadelný Trebišov – alebo len príležitostné. Taktiež sa pravidelne zúčastňujú na vystúpeniach ako CFF, Abovské slávnosti v Rozhanovciach, či vystúpenia poriadané mestskou časťou Košice - Šaca a na podujatiach v blízkom okolí. A nesmieme zabudnúť ani na to, že Šačanka nevystupuje len doma. Svoj repertoár ukázali aj v susednom Maďarsku – Miškolc a u susedov v Poľsku – Bžezov. Zo zozbieraných autentických materiálov nám predviedli Šačansku svadbu, Večarky, Plokanky, Dožinky a mnoho ďalších, kde si výkony účinkujúcich zaslúžili veľkú účasť divákov. V repertoári Šačanky nájdeme aj humorné scénky. V tomto zložení naspievali aj prvé jubilejné CD. Tvoria ho 25 piesní z regiónov východného Slovenska. Kuriozitou je, že o toto CD-čko požiadalo mestskú časť aj jedno turecké folklórne rádio, ktoré preferuje folklór východnej Európy. Od roku 2005 túto folklórnu skupinu na akordeóne doprevádza a zároveň im pomáha pri štylizácií hudobných tónin Ing. Peter Tomko.

14. október, pondelok
Boris

Aktuálne udalosti

Plagat

Trenujeme
*